Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cubical piece of heat-shield-tile from the space shuttle measures 0.15 m on a

ID: 2211666 • Letter: A

Question

A cubical piece of heat-shield-tile from the space shuttle measures 0.15 m on a side and has a thermal conductivity of 0.065 J/(s?m?C?). The outer surface of the tile is heated to a temperature of 1080?C, while the inner surface is maintained at a temperature of 22?C. (a) How much heat flows from the outer to the inner surface of the tile in 5.0 minutes? (b) If this amount of heat were transferred to 1.7 liters (1.7 kg) of liquid water, by how many Celsius degrees would the temperature of the water rise?

A cubical piece of heat-shield-tile from the space shuttle measures 0.15 m on a side and has a thermal conductivity of 0.065 J/(s?m?C?). The outer surface of the tile is heated to a temperature of 1080?C, while the inner surface is maintained at a temperature of 22?C. (a) How much heat flows from the outer to the inner surface of the tile in 5.0 minutes? (b) If this amount of heat were transferred to 1.7 liters (1.7 kg) of liquid water, by how many Celsius degrees would the temperature of the water rise?

Explanation / Answer

k = 0.065 J/(s·m·C°). Q = k ?T A ?t /L = 0.065 J/(s·m·C°) * (1180°C-22°C) * (0.20 m)² *5.0 minutes*60 s/minute/0.20 m Q = 0.065 J/(s·m·C°) * (1158°C) * (0.20 m) *5.0 minutes*60 s/minute Q =4516 J Q = C m ?T ?T = Q / C m =4516 J /(4186 J/(kg·C°) · 3.1 kg) =0.34C°

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote