a 1.5kg mass attached to spring with a force constant 20N/m along a horizontal f
ID: 2211431 • Letter: A
Question
a 1.5kg mass attached to spring with a force constant 20N/m along a horizontal frictionless track. At t=0 the mass is released from rest at x=10cm (that is, the spring is stretched by 10cm). A) determine the frequency of the oscillations. B) determine the max speed of the mass and where does the maximum speed occur? C) determine the max acceleration of the mass, where does the max acceleration occur? D) determine the total energy of the oscillating system E) Express the displacement as a function of timeExplanation / Answer
T=2*pi*sqrt(m/k)=1.71 sec f=0.58 hz 0.5*1.5*v^2=0.5*20*0.1^2 v=0.365 m/s this occurs at the equlibrium position a(max)=k*x(max)/m=20*0.1/1.5=1.33 m/s^2 this occurs at the max elongatioin total energy=0.5*m*v(max)^2=0.0999 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.