The L-shaped object in the figure below consists of three masses (m1 = 8.81 kg,
ID: 2211272 • Letter: T
Question
The L-shaped object in the figure below consists of three masses (m1 = 8.81 kg, m2 = 1.18 kg and m3 = 2.38 kg) connected by light rods of length L1 = 1.08 m and L2 = 2.07 m.
What torque must be applied to this object to give it an angular acceleration of 1.19 rad/s2 if it is rotated about the axis?
What torque must be applied to this object to give it an angular acceleration of 1.19 rad/s2 if it is rotated about the axis?
What torque must be applied to this object to give it an angular acceleration of 1.19 rad/s2 if it is rotated about the axis (which is through the origin and perpendicular to the page)?
Explanation / Answer
along x torque,T = Ia = (14.03kg*m^2)(1.20 rad/s^2) = 16.84 Nm along y torque T = Ia = ( 9.45 kg*m^2)(1.20 rad/s^2) = 11.37 Nm resultant T = Ia = (23.48 kg*m^2)(1.20 rad/s^2) = 28.18 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.