An apparatus of the figure below is designed to study insects at an acceleration
ID: 2210068 • Letter: A
Question
An apparatus of the figure below is designed to study insects at an acceleration of magnitude 990 m/s2 (= 101g). The apparatus consists of a 2.0-m rod with insect containers at either end. The rod rotates about an axis perpendicular to the rod and at its center.
(a) How fast does an insect move when it experiences a radial acceleration of990m/s2?
m/s
(b) What is the angular speed of the insect?
rad/s
Explanation / Answer
v^2/r=990 v=31.464 m/s w=v/r=31.464 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.