A 52.0-kg boy and his 41.0-kg sister, both wearing roller blades, face each othe
ID: 2209716 • Letter: A
Question
A 52.0-kg boy and his 41.0-kg sister, both wearing roller blades, face each other at rest. The girl pushes the boy hard, sending him backward with a velocity 3.00 m/s toward the west. Ignore friction. (a) Describe the subsequent motion of the girl. She will move east, directly away from her brother with a speed 3.80 m/s. She will move east, directly away from her brother with a speed 5.3 m/s. She will move east, directly away from her brother with a speed 1.5 m/s. She will move west, in the same direction as her brother, with a speed 3.00 m/s. (b) How much potential energy in the girl's body is converted into mechanical energy of the boyExplanation / Answer
0=52*3+41*v v=-3.8 m/s speed will be 3.8 m/s east ke of system=0.5*52*9+0.5*41*3.8^2=530.02 j potential energy of girl=530.02 j yes momentum is conserved if you consider the boy and girl as a system the forces are internal so the momentum is connserved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.