A baseball approaches home plate at a speed of 50.0 m/s, moving horizontally jus
ID: 2209715 • Letter: A
Question
A baseball approaches home plate at a speed of 50.0 m/s, moving horizontally just before being hit by a bat. The batter hits a pop-up such that after hitting the bat, the baseball is moving at 54.0 m/s straight up. The ball has a mass of 145 g and is in contact with the bat for 2.20 ms. What is the average vector force the ball exerts on the bat during their interaction?
i got 3295.5i +3559.1j, but it wrong. Can you help?
Explanation / Answer
A baseball approaches home plate at a speed of 40.0 m/s, moving horizontally just before being hit by a bat. The batter hits a pop-up such that after hitting the bat, the baseball is moving at 58.0 m/s straight up. The ball has a mass of 145 g and is in contact with the bat for 2.10 ms. What is the average vector force the ball exerts on the bat during their interaction? P(initial) = 145 x 10^-3 x 40 = 5.8 N-s {on X-axis} P(final) = 145 x 10^-3 x 58 = 8.41 N-s {on Y-axis} P(applied) = v[(5.8)^2 + (8.41)^2] =>P(applied) = 10.22 N-s By F = P/?t =>F = 10.22/(2.10 x 10^-3) =>F = 4864.80 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.