One of the new events in the 2002 Winter Olympics was the sport of skeleton. Sta
ID: 2209554 • Letter: O
Question
One of the new events in the 2002 Winter Olympics was the sport of skeleton. Starting at the top of a steep, icy track, a rider jumps onto a sled (known as a skeleton) and proceeds-belly down and head first-to slide down the track. The track has fifteen turns and drops 104 m in elevation from top to bottom. (a) In the absence of nonconservative forces, such as friction and air resistance, what would be the speed of a rider at the bottom of a track with a 118 m drop in elevation? Assume that the speed of the rider at the beginning of the run is relatively small and can be ignored. Correct: Your answer is correct. m/s (b) In reality, the best riders reach the bottom of a 104 m drop with a speed of 35.8 m/s (about 80 mi/h). How much work is done on an 82.3 kg rider and skeleton by nonconservative forces? JExplanation / Answer
by conservation of energy,
for 84m drop
mgh = 1/2mv^2
9.8*84 = 0.5*v^2
v = 40.58 m/s
****************************************
for 104m drop
mgh = 1/2mv^2
v = 45.15 m/s
work done by nonconservative force = change in kinetic energy
= -1/2*m*(45.15^2 - 35.8^2)
= -32010 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.