An object 1.3 cm high is placed 16.7 cm to the left of a converging lens of foca
ID: 2207711 • Letter: A
Question
An object 1.3 cm high is placed 16.7 cm to the left of a converging lens of focal length 10.2 cm. Find the position of the image of this object relative to this lens. Use a positive sign if the image lies to the right of the lens, and vice-versa. You are correct. Your receipt no. is 164-3757 Previous Tries A second converging lens of focal length 15.3 cm is placed 11 cm to the right of the first lens. The image produced by the first lens now becomes the object for the second lens. Find this object distance, ie the distance between the first image and lens 2. Use a positive sign if the position is to the left of lens 2, and vice-versa. How far from the second lens is the image that it forms? The value should be positive if the image lies to the right of lens 2, and vice-versa. What is the height of the final image? Use a positive sign if it is upright, and vice-versa.Explanation / Answer
1/f=1/u+1/v
1/v=1/f-1.u
1/v=1/10.2-1/16.7
v=26.20cm
for the 2 lens u=26.20-11=15.20cm
1/f=1/u=1/v
1/v=1/f-1/u
1/v=1/15.3-1/15.20
v=-2325cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.