A disk with mass m = 5.4 kg and radius R = 0.47 m hangs from a rope attached to
ID: 2207599 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 5.4 kg and radius R = 0.47 m hangs from a rope attached to the ceiling. The disk spins on its axis at a distance r = 1.34 m from the rope and at a frequency f = 19.5 rev/s (with a direction shown by the arrow). 1) What is the magnitude of the angular momentum of the spinning disk? 2) What is the torque due to gravity on the disk? 3) What is the period of precession for this gyroscope? 4) What is the direction of the angular momentum of the spinning disk at the instant shown in the picture? 5) What is the direction of the precession of the gyroscope? Please show workExplanation / Answer
L=I=mr^2=5.4*0.47*0.47*19.5*2*3.14=146
=rF=1.34*5.4*9.8=70.91N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.