Figure 5-53 shows a man sitting in a bosun\'s chair that dangles from a massless
ID: 2204567 • Letter: F
Question
Figure 5-53 shows a man sitting in a bosun's chair that dangles from a massless rope, which runs over a massless, frictionless pulley and back down to the man's hand. The combined mass of man and chair is 83.3 kg. With what force magnitude must the man pull on the rope if he is to rise (a) with a constant velocity and (b) with an upward acceleration of 1.19 m/s2?If the rope on the right extends to the ground and is pulled by a co-worker, with what force magnitude must the co-worker pull for the man to rise (c) with a constant velocity and (d) with an upward acceleration of 1.19 m/s2? What is the magnitude of the force on the ceiling from the pulley system in (e) part a (f) part b, (g) part c, and (h) part d?
Explanation / Answer
if man in chair pulls, force on man = 2T - mg a) 2T - mg = 0 T = mg/2 = 83.3*9.81/2 = 408.5865 N b) 2T - mg = ma T = m(g+a)/2 =83.3*(9.81 + 1.19)/2 =408.5865 N if another man at the ground pulls , force on man = T - mg c)T - mg = 0 T = mg =83.3*9.81 =817.17300 N d)T - mg = ma T = m(g+a) =83.3*(9.81 + 1.19) = 916.3 N In all the cases force on the ceiling = 2T e) 817.17300 N f) 916.3 N g) 1634.346 N h) 1832.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.