The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connecte
ID: 2204565 • Letter: T
Question
The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length = 0.0243 kg/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 73.6 m/s. Neglecting the weight of the wire relative to the tension in the wire, find the masses (a) m1 and (b) m2 of the blocks. (I cannot attach the picture on here. It is block one on an inclined plane of 30 degrees connected to a pulley. Also connected to the pulley is block two, which is just hanging from the pulley with no other forces acting on it.)Explanation / Answer
The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length = 0.0308 kg/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 72.8 m/s. Neglecting the weight of the wire relative to the tension in the wire, find the masses (a) m1 and (b) m2 of the blocks. V^2 = T*L /M 72.8 *72.8 = T / 0.0308T = 163.2 N M1 * 9.8 * sin30 = T = 163.2 N M1 = 33.3 kg M2 = 163.2 / 9.8 = 16.65 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.