Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A disk with mass m = 6.0 kg and radius R = 0.41 m hangs from a rope attached to

ID: 2202723 • Letter: A

Question

A disk with mass m = 6.0 kg and radius R = 0.41 m hangs from a rope attached to the ceiling. The disk spins on its axis at a distance r = 1.27 m from the rope and at a frequency f = 18.1 rev/s (with a direction shown by the arrow). 1) What is the magnitude of the angular momentum of the spinning disk = 57.35 Kg.m^2/s 2) What is the torque due to gravity on the disk? 3) What is the period of precession for this gyroscope? 4) What is the direction of the angular momentum of the spinning disk at the instant shown in the picture: A-up B-down C- left D- right 5) What is the direction of the precession of the gyroscope: A- it does not precess B- clockwise as seen from above (looking down the rope) C-counterclockwise as seen from above (looking down the rope)

Explanation / Answer

Angular momentum (L)=I(moment of inertia of the disk about the vertical axis)*w(angular frequency) I (for disk)=1/2mR^2 w=2pf

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote