Two cars, a 3500 lb Audi and a 3300 lb BMW, are approaching an intersection from
ID: 2201383 • Letter: T
Question
Two cars, a 3500 lb Audi and a 3300 lb BMW, are approaching an intersection from different directions. The Audi is moving east at 52 mph and the BMW is moving north at 45 mph. The driver of the Audi is texting, and the driver of the BMW is watching TV. The two cars collide in a perfectly inelastic collision. Calculate the final velocity, either as two vector components or as a vector magnitude and an angle.
*I'm not sure how to solve this but please show me step by step how you get the answer and where are you getting the equations you used pleeeease!
Explanation / Answer
during an inelastic collision we can only conserve momentum and here we have 3500*52 i + 3300*45 j = (3300+3500)* (Vxi + Vyj ) equating both sides we have Vx = 3500*52/(3300+3500) = 26.76 mph Vy = 3300*45/(3300+3500) = 21.83 mph => the resultant velocity is V = sqrt ( 21.83^2 + 26.76^2 ) = 34.53 mph and the direction is given by tan(theta) = Vy/Vx => theta = 39.2 degrees north of east
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.