Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A resistance-less coil (L = 70.7 mH) and a resistor (R = 3.2 ?) are placed in se

ID: 2200896 • Letter: A

Question

A resistance-less coil (L = 70.7 mH) and a resistor (R = 3.2 ?) are placed in series with an open switch and a 88.9 V battery. At t = 0 the switch is closed. After t = 4.33 ms, find: i. the rate at which energy is dissipated by the resistor: PR = ii. the energy stored in the coils: WL = iii. the potential difference across the coil: ?VL =

Explanation / Answer

Part i> at time = 4.33 ms, current I = 88.9/3.2 * (1- exp(-3.2*4.33/70.7) = 4.95 A. Energy dissipated at I^2*R= 78.25 Joule/sec.........Part ii> energy stored in coil = 1/ 2 * L*I^2= 0.87 Joules. Part iii> potential diff across coil= V0 * exp(-R*t/L) = 88.9 * exp(-3.2*4.33/70.7) = 73 Volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote