The golden gate bridge in San Francisco has a main span of length 1.28km, one of
ID: 2200843 • Letter: T
Question
The golden gate bridge in San Francisco has a main span of length 1.28km, one of the longest in the world. Imagine that a steel wire with this length, and a cross sectional area A=4.00 x 10^-6m2 is laid on the bridge deck with its ends attached to the towers of the bridge, on a summer day when the temperature of the wire is 35.0 degrees C. When winter arrives, the temperature drops to -10.0 degrees C. (a) what would be the change in the length of a wire with this length? (b) If the wire were not allowed to contract, what would be the tension, and the tension per meter^2? How does this compare to the elastic limit of steel?Explanation / Answer
a) change in length = l**
l = 1.28 km, = 12*10^(-6) /0C , = 35-(-10) = 450 C
so l = 0.0576 m
b) to find tension we have to find out stress produced.
Young's modulus Y = stress/strain.
strain = l/l = 0.0576/1.28*10^3 = 4.5*10^(-5)
Y of steel = 1.9*10^(11) N/m^2
stress = 8.55*10^6 N/m^2
tension = stress * area = 8.55*10^6*4*10^(-6) = 34.2 N
tension per m^2 = stress *1 = 8.55*10^6 N
elastic limit of steel is around 400 M N/m^2
so the stress is around 0.021 times elastic limit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.