Three small lamps are connected to a 15 V battery, as shown in the figure. Assum
ID: 2200545 • Letter: T
Question
Three small lamps are connected to a 15 V battery, as shown in the figure. Assume the battery is ideal (has no internal resistance and given in the figure) and the connecting wires haw no resistance. Unlike most real bulbs, the resistances (given in the figure) of the bulbs do not vary. The switch S is closed. W is the equivalent resistance of this circuit? Answer in units of Ohm 013 (part 2 of 4) 10.0 points W is the total current of this circuit? Answer in units of A 014 (part 3 of 4) 10.0 points W is the current in the 5.4 Ohm bulb? Answer in units of A 015 (part 4 of 4) 10.0 points W is the potential difference across the 5.5 Ohm bulb? Answer in units of VExplanation / Answer
a)5.5+1/(1/5.2+1/5.4) =8.15 b)i=15/8.15 =1.84 c)1.84*5.2/10.6 =0.90 d)5.5*1.84 =10.12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.