A ball is droped from rest from a height of 100 m. how long doest it take the ba
ID: 2200243 • Letter: A
Question
A ball is droped from rest from a height of 100 m. how long doest it take the ball to reach the ground? What is the ball's velocity just before it hits the ground? Calculate the time elapsed to drop from 100 to 75 m and from 50 to 25 m? Calculate the position of the ball after 2 seconds of the release?Explanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "67%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem a) S = 100 m, g = 9.81 m/s^2, u = 0 S = ut + 0.5at^2 =>t = sqrt(100/(0.5*9.81)) = 4.515 s b) v = u+at = sqrt(100/(0.5*9.81))*9.81 = 44.294 m/s c)From 100 to 75m, S = 25 m, u = 0 m/s =>t_1 = sqrt(25/(0.5*9.81)) = 2.258 s v_1 = a*t_1 = 9.81*sqrt(25/(0.5*9.81)) = 22.147 m/s v_2^2 = 0+(2*9.81*50) => v2 = 31.321 m/s From 50 to 25m, S = 25, u = v_2 = 31.321 m/s =>S = 31.321t_2 + 4.905t_2^2 = 25 =>t_2 = 0.7175 s d)S = ut+0.5at^2 =>S = (0.5*9.81*4) = 19.62 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.