The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 2200054 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass = 85.00kg and length = 5.400m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance = 1.900m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass = 2000kg is supported by the crane at a distance = 5.200m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Find T_a , the tension in string A Find T_b, the magnitude of the tension in string B.Explanation / Answer
figure ??? please post the question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.