The Grand Coulee Dam is 1270 m wide and 170 m high. The electrical power output
ID: 2199068 • Letter: T
Question
The Grand Coulee Dam is 1270 m wide and 170 m high. The electrical power output from the generators at the base of the dam is approximately 2000 MW.How many cubic meters per second of water must flow from the top of the dam to produce this amount of power if all the initial gravitational potential energy is converted to electrical energy? (Each cubic meter of water has a mass of 1000 kg.)
V=_____m^3/s
What would be the answer to part (a) if the conversion process to electrical energy were only 92.0%?
V=_____m^3/s
Explanation / Answer
i assume 2000 be 2000 Mwatt 2.00*10^9 watt = Q*170 m Q = 2.00*10^9 Nm/sec/170m = 1,18*10^7 N/sec = 1,20*10^6 kg/sec = 1200 m^3/sec if ? =0,92, then Q1 = Q/? = 1200 m^3/sec/0.92 = 1304.3 m^3/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.