Two blocks with mass m1 = 22.5 kg and m2 = 7.0 kg are connected by a massless st
ID: 2196416 • Letter: T
Question
Two blocks with mass m1 = 22.5 kg and m2 = 7.0 kg are connected by a massless string over a frictionless and massless pulley. The angle of the incline is equal to 47.5o. The kinetic coefficient of friction between m1 and the incline is 0.24. What is the minimum value of the static friction coefficient that will prevent m1 from starting to move if it is at rest. Find the magnitude of the acceleration of the system if m1 has previously been pushed and is initially moving up the incline. Find the magnitude of the acceleration of the system if m1 is then moving down the incline. M1 is on the inclined plane and M2 is hanging...Explanation / Answer
EZ normal force on m1 = 4.2 * g * cos 27.5 friction force = k * 4.2 * g * cos 27.5 = 36.54 k N downward force by m2 = 4.7 g sliding force down by m1 = 4.2 g sin 27.5 = 19.02 N minimum value of the static friction coefficient k that will prevent m1 from starting to move if it is at rest: 4.7 g = 19.02 + 36.54k k = 0.7412 ---answer 1) magnitude of the acceleration of the system if m1 is moving up the incline net force = 4.7 g - 19.02 - 0.28 * 4.2 * g * cos 27.5 = 16.85 N Force = system mass * acc acc = 16.85 / 8.9 = 1.89 m/s^2 ---answer B) magnitude of the acceleration of the system if m1 is moving down the incline net force = - 4.7 g + 19.02 - 0.28 * 4.2 * g * cos 27.5 = - 37.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.