Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 2195631 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression B = 9.00t3 ? 3.00t2 + 0.800, where B is in teslas, t is in seconds, and R = 2.20 cm.
(a) When t = 2.00 s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance r1 = 4.40 cm from the center of the circular field region.
__________N
(b) When t = 2.00 s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance r1 = 4.40 cm from the center of the circular field region.
(c) At what instant is this force equal to zero?
_________S
Explanation / Answer
Force = E*q (*where E=electric field, q=charge (of electron) = 1.602*10^-19 C )
To find force, first find E.
Emf = integral( E*ds) = - dB/dt
dB/dt = B*A (*where A=area)
A = (pi*R^2)
So, we can now solve for E, by taking the derivative of Emf:
integral( E*ds) = B*A becomes...
E = dB*A/ds
**note ds = 2pi*r1
We find dB by taking the derivative of B:
B = 9.00t3 3.00t2 + 0.800,
dB = 27t2 - 6t, at time t=2, so
dB = 96
Plugging dB and A into the equation for E we get:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.