A uniform metal rod, with a mass of 3.7 kg and a length of 1.5 m , is attached t
ID: 2192289 • Letter: A
Question
A uniform metal rod, with a mass of 3.7 kg and a length of 1.5 m , is attached to a wall by a hinge at its base. A horizontal wire bolted to the wall 0.63 m above the base of the rod holds the rod at an angle of 25 degrees above the horizontal. The wire is attached to the top of the rod.Find the tension in the wire.
Find the horizontal component of the force exerted on the rod by the hinge.
Find the vertical component of the force exerted on the rod by the hinge.
I have no idea where to even start
Explanation / Answer
Taking Free Body Diagram of Rod(FBD) moment about hinge is zero 3.7*9.8 * 0.75 * cos(25) = T *0.63 a) T = 39.12N horizontal component of the force by FBD will be equals to force by the string = 39.12N Vertical Component will be equals to the weight of the rod = 3.7 * 9.8 = 36.26 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.