Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fighter jet is launched from an aircraft carrier with the aid of its own engin

ID: 2192215 • Letter: A

Question

A fighter jet is launched from an aircraft carrier with the aid of its own engines and a steam-powered catapult. The thrust of its engines is 2.51 x 105 N. In being launched from rest it moves through a distance of 68.5 m and has a kinetic energy of 8.26 x 107 J at lift-off. What is the work done on the jet by the catapult?

Explanation / Answer

kinetic energy at lift of is combination of energy produced by both catapult and jet engine. jet engine contributes ===>> K=F*d=(2.51x10^5)*68.5=17193500J=1.7x10^7 J ,,,,,,,,,,, since the total kinetic energy is E=8.26x10^7 J,,,,,,,,,,,,,,,,, work done by catapult is the difference: W=E-K=6.56*10^7 J,,,,,,,,,,

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote