The drawing shows a sulfur dioxide molecule. It consists of two oxygen atoms and
ID: 2192091 • Letter: T
Question
The drawing shows a sulfur dioxide molecule. It consists of two oxygen atoms and a sulfur atom. A sulfur atom is twice as massive as an oxygen atom. Using this information and the data provided in the drawing, find (a) the x coordinate and (b) the y coordinate of the center of mass of the sulfur dioxide molecule. Express your answers in nanometers (1 nm = 10-9 m).
The drawing shows a sulfur dioxide molecule. It consists of two oxygen atoms and a sulfur atom. A sulfur atom is twice as massive as an oxygen atom. Using this information and the data provided in the drawing, find (a) the x coordinate and (b) the y coordinate of the center of mass of the sulfur dioxide molecule. Express your answers in nanometers (1 nm = 10-9 m).Explanation / Answer
The molecule is symmetrical about the y-axis. Therefore xcmx = 0 as the centre of the mass lies on the y axis.
Given that, the mass of the two oxygen atoms equals the mass of the sulphur atom. Therefore, the centre of mass will be half-way between them.
Therefore, ycmy= 1/2 of sin30*0.143
= 0.03575nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.