a) Three point masses lie along a rigid, massless rod of length L = 8 m : - Two
ID: 2191522 • Letter: A
Question
a) Three point masses lie along a rigid, massless rod of length L = 8 m :
- Two particles, both of mass m = 4.66 kg, lie on opposite ends of the rod.
- Mass M = 2.61 kg is in the center of the rod.
Assume the rod is in the x-y plane and rotates about the y-axis at constant angular speed ? = 6.24 rad/s.. The axis passes through the rod at distance d = 1.85 m from one end.
Find K, the kinetic energy of this system:
b)A disk rotates about a fixed axis through its center of mass and perpendicular to the disk. It starts from rest, and reaches angular speed ? after 9.5 revolutions. Assuming the angular acceleration is constant: how many more revolutions would it take the disk to reach an angular speed of ?f = 6.63??
5 revolutions
Explanation / Answer
moment of inertia of the system =I=4.66*1.85^2+2.61*2.15^2+4.66*5.85^2=187.49 kg.m^2
a)KE=.5I^2=3650.21 J
b)question is not complete
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.