Show all work and formulas One method of pitching a softball is called the \"win
ID: 2191476 • Letter: S
Question
Show all work and formulas
Explanation / Answer
So the final angular speed is 9.009 rev/sec = 56.605 rad/sec
the avg angular speed was half this 56.605 / 2 = 28.3025 rad/sec
so the time for the acc to occur was 2pi / 28.3025 = 0.222 seconds
So...
(b) alpha = 9.009/0.222 = 40.581 rev/s^2
a c = w^2 r = 56.605^2 * 0.766 = 2435 m/s^2
a t = change in speed / time = ang speed * r / time = 56.605 * 0.76 / 0.222 = 194 m/s^2
(c) F r = mass * a c = 0.198 * 2435 = 482 N
F t = mass * a t = 0.198 * 194 = 38.37 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.