The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.537 cm. The yo-yo has
ID: 2191118 • Letter: T
Question
The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.537 cm. The yo-yo has both rotational and translational motion, like a rolling object, and has mass 0.320 kg and outer radius 1.97 cm. Starting from rest, it rotates and falls a distance of 1.33 m (the length of the string). Assume for simplicity that the yo-yo is a uniform circular disk and that the string is thin compared to the radius of the axle. (a) What is the speed of the yo-yo when it reaches the distance of 1.33 m? m/s (b) How long does it take to fall? [Hint: The translational and rotational kinetic energies are related, but the yo-yo is not rolling on its outer radius.] sExplanation / Answer
a)
conserving energy,
0.5*0.48*v^2+0.5*(0.5*0.48*0.0197^2)*v^2/0.00516^2 = 0.48*9.8*1.49
so, v = 1.88 m/s <------answer(a)
b)
mg - T = ma
T*r1 = (0.5*mr2^2)*a/r1
So, a = 9.8/(1+0.5*(0.0197/0.00516)^2) = 1.18 m/s2
time taken = 1.88/1.18 = 1.59 s <-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.