A 30.0g goldfinch lands on a slender branch, where it oscillates up and down wit
ID: 2190833 • Letter: A
Question
A 30.0g goldfinch lands on a slender branch, where it oscillates up and down with simple harmonic motion of amplitude 3.50 X10^-2m and period 1.20 second. Part A) What is the maximum acceleration of the finch? Amax=________m/s^2 Part
B) Express your answer as a fraction of the acceleration of gravity, g. Amax/g= _____________
Part C) What is the maximum speed of the goldfinch? Vmax=_________m/s
Part D) At the time when the goldfinch experiences its maximum acceleration, is its speed a maximum or minimum?
Choices below:
1) its speed is a maximum
2) Its speed is a minimum
Explanation / Answer
Lets the Simple harmonic eqn follows
y = A*sin(t+)
v = A*cos(t+)
a = -A2*sin(t+)
T = 2/ = 1.20 => = 5.236 rad/s
A = 3.50*10-2 m
A.) Maximum acceleration when sin(t+) = -1
i.e. amax = A2 = 0.96 m/s2
B.) amax/g = 0.098
C.) Maximum speed of Goldfish
= A = 0.18 m/s
D.) Maximum acceleration when sin(t+) = -1
i.e. t+ = -/2
cos(t+) = 0
SO speed = A*cos(t+) = 0
which is minimum value of speed ( since speed can't be -ve only velocity can)
SO correct choice
2) Its speed is a minimum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.