A sample of an unknown material appears to weigh 313 N in air and 201 N when imm
ID: 2190817 • Letter: A
Question
A sample of an unknown material appears to weigh 313 N in air and 201 N when immersed in alcohol (density = 806 kg/m3 ). What are (a) the volume and (b) the density of the material? The answer is between 44-50N
Explanation / Answer
Density of alcohol = 0.700 x 10^3 kg/m^3 =>Density of alcohol=700 kg/m^3 (b) by the formula:- (density of object)/(density of fluid) = (weight)/(weight - apparent immersed weight) =>(density of object)/700=250/[250-200] =>density of object = 700 x 250/50 =35000 kg/m^3 (a)Mass of object=700/g=700/9.8=71.43 kg Now by M=V x d =>V=M/d=71.43/35000=2.04 x 10^-3 m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.