Three blocks of mass m, 2m, and 3m, are stacked and pulled with a force of 12.0N
ID: 2190487 • Letter: T
Question
Three blocks of mass m, 2m, and 3m, are stacked and pulled with a force of 12.0N as shown. There is friction between the top blocks and the lower blocks and no friction between the bottom block and the floor. The top block is not slipping on the middle block and the middle block is not slipping on the bottom block. What is the magnitude of the frictional force of the 3m block on the 2m block? In Problem 1-3, if the blocks are pulled for 3.0 m what is the change in the kinetic energy of the three block system?
Explanation / Answer
F = ma 12 = ( 1 + 2 + 3 ) a a = 4 F = 4 .2 = 8 N kinetic energy = work work = F.x = 12.3 = 36 Joule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.