A bat strikes 0.150 kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horiz
ID: 2190254 • Letter: A
Question
A bat strikes 0.150 kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 50.5 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30.0 degreesabove horizontal with a speed of 65.5 m/s. a) What is the horizontal component of the impulse the bat imparts to the ball? c) If the ball and bat are in contact for 1.80 ms , find the horizontal component of the average force on the ball. d) If the ball and bat are in contact for 1.80 ms , find the vertical component of the average force on the ball.Explanation / Answer
mass of the ball m = 0.145 kgInitially horizontal velocity of the ball u = 50 m /sInitially vertical velocity of the ball u ' =0 m / stime of contact t = 1.75 ms = 1.75 * 10 -3sfinal horizontal velocity of the ball v = 65 cos30 m / sInitially vertical velocity of the ball v ' =65 sin 30 m / s(a ) . horizontal components of the average forceof the ball is F = m ( v-u ) / t( b ) . vertical components of the average force of the ballis F' = m ( v'-u ') / tsubstitue v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.