Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a)A symmetrical rowboat, mass M = 124 kg, length L = 6.15 m, points toward the s

ID: 2188866 • Letter: A

Question

a)A symmetrical rowboat, mass M = 124 kg, length L = 6.15 m, points toward the shore. Harry, mass m = 95.2 kg, stands in the back of the boat, distance d = 38.9 m from the shore. If Harry now walks to the front of the boat, how far will he be from the shore?

m


b) A stream of water from a hose is sprayed horizontally on a wall at speed v = 4.88 m/s. The hose carries 4.65 x10-4 m3 of water per second. (NOTE: The density of water is ? = 1000 kg/m3.) If the water hits the wall and falls straight down: find F, the magnitude of the force exeted by the water on the wall.

N


c)A moon of mass m = 2.71x1022 kg orbits a planet of mass M = 8.55x1024 kg in a circle of radius R = 5.97x105 km. Find Dcm, the distance from the center of the planet to the center of mass of the planet-moon system.

km


<i need explanation if you did just like such and such, then ill rate you just 1 star>

Explanation / Answer

(b) force = momentum*time= for t = 1sec = .465*4.88 = 2.2692N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote