The drawing shows a golf ball passing through a windmill at a miniature golf cou
ID: 2188848 • Letter: T
Question
The drawing shows a golf ball passing through a windmill at a miniature golf course. The windmill has 12 blades and rotates at an angular speed of 2.15 rad/s. The opening between successive blades is equal to the width of a blade. A golf ball (diameter 4.50 10-2 m) has just reached the edge of one of the rotating blades (see the drawing). Ignoring the thickness of the blades, find the minimum linear speed with which the ball moves along the ground, such that the ball will not be hit by the next blade. m/sExplanation / Answer
thegolf ballmust travel a distance equal to its diameter in the time betweenbladearrivals to avoid being hit
if there are 8 blades and 8 blade openings and they have the same width, then each blade or opening is 1/16 of a circle of is 2 pi/16 = 0.39 radians across
therefore, the time between the edge of one blade moving out of the way and the next blade moving in the way is
time = angular distance/angular velocity
time = 0.39radians/1.28rad/s = 0.31 s
the golf ball must get completely through the blade path in this time, so must move a distance equal to its diameter in 0.31s, therefore the speed of the golf ball is
speed = dist/time = 0.0574m/0.31s=0.19 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.