Starting from rest, a crate of mass m is pushed up a frictionless slope of angle
ID: 2187917 • Letter: S
Question
Starting from rest, a crate of mass m is pushed up a frictionless slope of angle theta by a horizontal force of magnitude F. Use work and energy to find an expression for the crate's speed nu when it is at height h above the bottom of the slope. Express your answer in terms of the variables m, F, theta, h, and free fall acceleration g. Doug uses a 30N horizontal force to push a 3.7kg crate up a 1.7m -high, 20degree frictionless slope. What is the speed of the crate at the top of the slope? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
30cos20 -3.7gsin20 = 3.7a,,,, a=4.3 m/s^2,,,,,,,,,,,,, V^2 =U^2 -2as,,,,, V^2=0-2*4.3*1.7/sin20,,,,,,,,,V=6.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.