Two cars of equal mass are traveling as shown in the figure below just before un
ID: 2186472 • Letter: T
Question
Two cars of equal mass are traveling as shown in the figure below just before undergoing a collision. Before the collision, one of the cars has a speed of 12 m/s along +x, and the other has a speed of 35 m/s along +y. The cars lock bumpers and then slide away together after the collision. What are the magnitude and direction of their final velocity? magnitude m/s directionExplanation / Answer
applying momentum conservation in horizontal direction: m*12 =2mV_h => V_h = 6m/s applying momentum conservation in horizontal direction: m*35=2mV_v => V_v = 17.5 m/s final velocity magnitude =18.5 m/s direction =71.07 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.