Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An RLC circuit with R = 22.8 , L = 386mH , and C = 45.5 uF is connected to an ac

ID: 2186153 • Letter: A

Question

An RLC circuit with R = 22.8 , L = 386mH , and C = 45.5 uF is connected to an ac generator with an rms voltage of 30V . I figured out Part A: Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency. 30^2/22.8 = 39 W How do I go about solving Part B and C? B.Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency. C. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency. Thanks for your time!

Explanation / Answer

c) resonant frequency is when the impedance due to inductance and capacitor cancel each other. freq^2 = LC. take twice this frequency and do the same as A question. d)same here take the half of it and repeat the procudure

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote