Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5,000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is br

ID: 2185554 • Letter: A

Question

A 5,000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is brought to rest by a combination of two coiled springs as illustrated in the figure below. Both springs are described by Hooke's law and have spring constants k1 = 1,700 N/m and k2 = 3,200 N/m. After the first spring compresses a distance of x1 = 29.7 cm, the second spring acts with the first to increase the force as additional compression occurs as shown in the graph. The car comes to rest x2 = 55.0 cm after first contacting the two-spring system. Find the car's initial speed.


Explanation / Answer

E=1/2*m*v^2, therefore the constant mass of 4 kg multiplied by the average velocity of 12.5 m s^-1 will give an angle of trajectory of 35° =75 J 75 * 28 - 994kg = 40 N v = u+at 7=2+6t t = 4.5s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote