1.In the circuit of a radio receiver a 540 ?F capacitor is connected in series w
ID: 2184160 • Letter: 1
Question
1.In the circuit of a radio receiver a 540 ?F capacitor is connected in series with a 12.0 mH inductor and a resistance of 2.60 ?. An AC generator delivers 6.30 V at 60.0 Hz signal to the circuit. Calculate for the circuit thea. Inductive reactance,
b. Capacitive reactance,
c. Impedance,
d. Current.
2.For the circuit in problem 1, calculate the power factor, the power consumed by the circuit, and the phase angle between the current and the generator voltage. Does the voltage lead or lag the current?
Explanation / Answer
a)Power factor=Cos=R/Impedance=2.6/2.63=0.989
b)Power=VICos=14.95W
c)Phase angle==8.5 degrees.
d)Voltage lags the current.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.