The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 2183303 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.009 kg, and its velocity is +711 m/s. Her mass (including the gun) is 54 kg.(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place?
m/s
(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +711 m/s?
m/s
Explanation / Answer
a). 54v=0.009*711 v=0.1185 m/s b). 54v=0.0005*711 v=6.58 10-3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.