Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Any object, wholly or partially immersed in a fluid, is buoyed up by a force equ

ID: 2182164 • Letter: A

Question


Any object, wholly or partially immersed in a fluid, is buoyed up by a force equal to the weight of the fluid displaced by the object. A cube of density 3 grams/cm is suspended in a fluid of density 1.2 grams/cm. The depth of the bottom of the cube is 10.5 cm below the surface.


Any object, wholly or partially immersed in a fluid, is buoyed up by a force equal to the weight of the fluid displaced by the object. A cube of density 3 grams/cm is suspended in a fluid of density 1.2 grams/cm. The depth of the bottom of the cube is 10.5 cm below the surface. 1. Any object, wholly or partially immersed in a fluid, is buoyed up by a force equal to the weight of the fluid displaced by the object. A cube of density3grams/cm /rm^3 is suspended in a fluid of density1.2grams/cm /rm^3 . If the cube has a mass of180grams, what is the volume of the cube. 2.Hydrostatic pressure is the pressure exerted by a fluid at equilibrium at a given point within the fluid, due to the force of gravity. Hydrostatic pressure increases in proportion to depth measured from the surface because of the increasing weight of fluid exerting downward force from above. The bottom of the cube is at a depth of10.5cm beneath the surface of the fluid. What is the force due to hydrostatic pressure acting on the bottom of the cube? 3.Find the tension in the wire with a mass of180grams

Explanation / Answer

i will refer to mass as (m), density as (?), volume as (v) 1. m = 180g. ? of cube = 3g/cm^3. ? = m/v v=m/? v = (180g)/(3g/cm^3) = 60cm^3 2. hydrostatic pressure (P) = ?gh g = 9.81 m/s^2 = 981 cm/s^2 in this case ? is density of the fluid ? of fluid = 1.2 g/cm^3 h = 10.5 cm (depth below surface) P = (1.2 g/cm^3) (981 cm/s^2) (10.5 cm) P = 123.6 g/cm/s^2 = 12.36 kg/m/s^2 = 12.4 Pa (pascals) 3. the 3 forces that actually matter here are gravitational force = mg buoyant force = ?vg (? = density of FLUID) tension force = T gravitation force acts downward, the buoyant and tension forces act upwards. T + ?vg - mg = 0 T = mg - ?vg = g(m-pv) g = 981 cm/s^2 m = 180 g ? of fluid = 1.2 g/cm^3 v = volume displaced by cube = volume of cube = 60 cm^3 T = g(m-?v) = (981 cm/s^2) [(180g) - (1.2 g/cm^3)(60 cm^3)] T = 105948 g cm/s^2 = 1.06 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote