Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Purdue football player of mass m =97.0 kg runs at a speed of vi = 8.0 m/s towa

ID: 2181721 • Letter: A

Question


A Purdue football player of mass m =97.0 kg runs at a speed of vi = 8.0 m/s toward our Illini defensive line. They collide head on head, and the running player is totally stopped.



--------------------------------------------------------------------------------




1) With their helmets on, the players collide with each other through a time t =0.48 s. Find the average force exerted on the player's head.
F =

N










2) Suppose they were playing 100 years ago, when people didn't wear helmets. Their heads would have collided within t =0.024 s. Find the average force for this time. (Explain to yourself why the helmet is so important to the player.)
F =

Explanation / Answer

F= change in momentum / time = 1616.67 N b)F=32333.33 as it is almost 20 times than prev ans.. so collision result will be severe and crack player's head

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote