a)Water is at rest at the bottom of a well of depth h = 2.95 m. A pump lifts mas
ID: 2181540 • Letter: A
Question
a)Water is at rest at the bottom of a well of depth h = 2.95 m. A pump lifts mass at a rate of dm/dt = 138 kg/minute from the well and ejects it with a speed v = 5.67. m/s. If there is no friction anywhere, find P, the power (energy per time) needed to do this work.
2 W
b) A projectile of mass m = 7.98 kg is fired straight upward twice, both times at initial speed vo = 68.2 m/s. The first time there is no air friction, and the projectile reaches height ho; the second time the air dissipates Elost = 4435 J of energy as the projectile rises, and it rises to height h. Find ho - h, the difference betwen the height the projectile reaches without friction and the height it reaches with friction.
3 m
c) A one-dimensional force acts on a particle of mass m = 2.06 kg in such a way that its position is given by:
Find W, the work done by this force during the first 4.95 s.
Explanation / Answer
rate of water lifted=2.3kg/s
Change in potential energy of water/s=mgh
Change in kinetic energy=0.5mv2
Total change in energy=mgh+0.5mv2=103.5W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.