Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume, for example, that a 12,000-kg load sits on the flatbed of a 20,000-kg tr

ID: 2181469 • Letter: A

Question

Assume, for example, that a 12,000-kg load sits on the flatbed of a 20,000-kg truck moving at 15.0 m/s. Assume the load is not tied down to the truck and has a coefficient of static friction of 0.550 with the truck bed


(a) Calculate the minimum stopping distance for which the load will not slide forward relative to the truck.
_______m


(b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.)
a) mass of the load
b) mass of the truck
c) velocity
d) coefficient of static friction
e) all are necessary

Explanation / Answer

a) pseudo force sholudn't be greater thna frictinal force of load slits m=12000kg ma=nmg a=5.39m/s^2 also, v^2=u^2+2as (v=0,u=15) gives, s=20.87m b)mass of the truck

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote