Block A with mass 0.050 kg is released from rest at the rim of a frictionless he
ID: 2181071 • Letter: B
Question
Block A with mass 0.050 kg is released from rest at the rim of a frictionless hemispherical bowl that has radius R = 0.600 m. Block A slides down the side of the bowl and strikes block B, which has mass 0.150 kg and that is sitting at rest at the bottom of the bowl, and the two blocks stick together.a) What is the speed of the combined object (blocks A and B stuck together) immediately after the collision?
b) What maximum vertical distance above the bottom of the bowl will the combined object reach after the collision?
Explanation / Answer
a) mu^2 /2 = mgR
u = 3.43 m/s
momentim conservation,
0.050 x 3.43 = (0.50 + 0.150)v
v = 0.858 m/s
b) mgh = mv2 /2
h = 0.0375 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.