Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You throw a 1.00-kg stone horizontally off the edge of a 10.0-m high cliff with

ID: 2180193 • Letter: Y

Question

You throw a 1.00-kg stone horizontally off the edge of a 10.0-m high cliff with an initial velocity of 8.00m/s. How fast is the ball going right as it hits the ground? Answer tho question by using kinematics and then using energy conservation. For both approaches, neglect the effects of air resistantance.
**Note: remember to split the problem into x and y part. U will need to find Vfx and Vfy and then combine these components to find Vf.

A) Start with the x part of the problem. What is Vix? What is Ax? Using your answer to these questions argue what Vfx should be?

B) Now start the y part of the problem. Draw a diagram of the y part of the problem be sure to label Viy and at on the diagram. Solve for Vfy.

C) Now put Vfx and Vfy together to find Vf.

Explanation / Answer

inital vertical component of velocity=0 vertical acceleration=9.8 m/s^2 so final vertical velocity=sqrt((initial velocity)^2+2*a*distance)=14 m/s inital horizontal component of velocity=8 m/s horizontal acceleration=0 so final horizontal velocity=sqrt((initial velocity)^2+2*a*distance)=8 m/s so final total velocity=sqrt(14^2+8^2)=16.124 m/s angle with vertical=arctan(vertical componet/horizontal component)=60.25 degrees

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote