You have designed a rocket to be used to sample the local atmosphere for polluti
ID: 2180001 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
distance covered in 21 sec = ut+ 0.5a t^2
= 0+0.5*16*21^2 = 3528 m
velocity at 21 sec,v = u+at = 0 + 21 * 16 = 336 m/s
distance covered in free fall
now a=-g=-10 and v=0
v2 = u2 -2as
0=336^2-2*10*s
s=5644.8 m
Total height reached = 5644.8+3528 = 9127.8 m = 9.1278 km Ans (a)
No the height goal is not reached
time to reach highest point in freefall,t1=> v=u + at1 => 0 = 336-10t1 => t1 = 33.6 s
time to reach ground in free fall,t2 using s = ut + 0.5 at2 where s=- 9127.8 m and u = 0
-9127.8=0.5(-10)t22 => t2=42.73 s
total time rocket in air,t=21+t1+t2 = 97.33 s Ans(b)
velocity at bottom, v=u+at2 => v= 0 -(10)42.73 => v=427.3 m/s Ans(c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.