A sample of an unknown substance appears to weigh 15.3 N in air and 9.16 N when
ID: 2179066 • Letter: A
Question
A sample of an unknown substance appears to weigh 15.3 N in air and 9.16 N when immersed in a solvent with density 1.20 g/mL.Find the volume of the sample (in mL):
Find the density of the sample (in g/mL):
So I have posted this question many times, and EVERYONE GIVES ME DIFFERENCE ANSWERS. Notice the answers need to be in mL (volume) and g/mL (density). Also, while I was working out the problem I notices I noticed that the density of the solvent is given in g/mL. Would that have to be converted to kg/mL??? I worked it out and got the following:
Volume: 521.56 mL
Density: 2.987 g/mL
Please help me!! This is due tomorrow.
Explanation / Answer
Let the density of the sample be X. Then When immersed in solvent, a buoyancy force acts on the sample in addition to the gravity force = 15.3 N =>9.16 = 15.3 - rho*g*V =>9.16 = 15.3-(1.2g/mL*9.81*V) =>1.2g/mL*9.81*V = 15.3-9.16 = 6.14 N = 6.14 Kgm/s^2 = 6.14*1000 gm/s^2 =>V = (6.14*1000)/(1.2*9.81) = 521.5766 mL Density of sample = Mass/Volume = Weight/Volume*g = 15.3/(9.81*521.5766225*0.001) = 2.99023 g/mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.