Part (a) of the figure below gives the magnitude E(x) of the electric fields tha
ID: 2177772 • Letter: P
Question
Part (a) of the figure below gives the magnitude E(x) of the electric fields that have been set up by a battery along a resistive rod of length 9.00 mm (part (b) of the figure). The vertical scale is set by Es = 5.20 103 V/m. The rod consists of three sections of the same material but with different radii. (The schematic diagram of part (b) of the figure does not indicate the different radii.) The radius of section 3 is 5.60 mm.(a) What is the radius of section 1?
mm
(b) What is the radius of section 2?
mm
Explanation / Answer
help: r = E/J Since all three sections of the rod are of the same material, r is the same for each section. Section 1: r = Es*5*A1/(8 *I) Section 2: r = Es*A2/I giving .. A2/A1 = 5/8 R2/R1 = squrt(5/8) R2 = 0.79*R1 = 1.63mm Section 3: r = Es*3*A3/(8 *I) = Es*5*A1/(8 *I) A3/A1 = 5/3 R3/R1 = squrt(5/3) R3 = 2.11mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.