Speedy Sue, driving at 33.0 m/s, enters a one-lane tunnel. She then observes a s
ID: 2177741 • Letter: S
Question
Speedy Sue, driving at 33.0 m/s, enters a one-lane tunnel. She then observes a slow-moving van 170 m ahead traveling with velocity 5.10 m/s. Sue applies her brakes but can accelerate only at ?2.00 m/s^2 because the road is wet. Will there be a collision? yes or no?.If yes, determine how far into the tunnel and at what time the collision occurs. If no, determine the distance of closest approach between Sue's car and the van, and enter zero for the time.
a) what is the distance (m)?.
b) what is the time (s)?.
Explanation / Answer
2t = 33 - 5.2 t = 13.9 seconds to be at same speed d = 160 + 13.9 x 5.2 = 222.4 m to avoid collision. d = 2(13.9)^2/2 = 193.2 m actual. No, there will not be a collision.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.