The driver of a 1.07 103 kg car traveling on the interstate at 35.0 m/s (nearly
ID: 2176786 • Letter: T
Question
The driver of a 1.07 103 kg car traveling on the interstate at 35.0 m/s (nearly 80.0 mph) slams on his brakes to avoid hitting a second vehicle in front of him, which had come to rest because of congestion ahead. After the brakes are applied, a constant kinetic friction force of magnitude 8.17 103 N acts on the car. Ignore air resistance.A police investigator measures straight skid marks 24.0 m long in an accident investigation. Assuming a friction force and car mass the same as in the problem above, what was the minimum speed of the car when the brakes locked?
______m/s
Explanation / Answer
Acceleration = -8.17*10^3 / 1.07*10^3 = -7.63 m/s^2 u = 35 m/s s = 24 m v^2 - u^2 = 2as v^2 - 35^2 = -2*7.63* 24 v = 29.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.